Први Фестивал науке „У сусрет науци“
5. новембар 2021.Посета ЕТШ „Михајло Пупин“ у Кули
29. новембар 2021.„Методологија у раду са одраслима/вештине образовања одраслих“
У оквиру програма SEED STEP III (Support of Educational and Employment Development), у Кули (Општина Кула, мала сала, Лењинова 11), 04. и 05.11.2021. године је одржан дводневни семинар под називом „Методологија у раду са одраслима/вештине образовања одраслих“. Семинар се одржао у четвртак 04.11. од 10:00 – 17:15 и петак 05.11. од 09:00 – 17:00.
Први дан (04.05.) семинара започео је пленарним излагањем предавача о захтевима савременог дигиталног тржишта, а о којем се – у опшитм цртама – говорило из визуре актуелне Четврте индустријске револуције чији само и сами актери. Након предавања, отворен је простор за дискусију која је додатно покренула нова питања. Дискусија је протекла солидно са много интересовања.
Убрзо после дискусије и паузе за ручак, уследиле су радионице. Полазници семинара су се поделили у две групе од по пет чланова. Прва радионица под називом „Развој тима“ је имала за циљ евокацију тимске сарадње и групне комуникације. Прелиминарно, свака група је добила задатак да осмисли лого и назив за свој тим. Затим, учесници сваке групе су добили задатак да од сламчица испројектују грађевину која ће задовољавати одређене критеријуме. Након израде задатка, учесници су требали да кроз тимски рад презентују њихов рад у имагинарном простору тржишта. Након друге паузе, учесници су добили други задатак чији се задатак састојао у препознавању типа личности чланова тима. Ова радионица се реализовала на спекулативним и аналитичким вештинама чланова тима. Чланови тима су на основу досадашњег познанства, дигиталног материјала настојали да осмисле адекватан поклон за једног од учесника тима. Трећа и четврта радионица су биле симултано спроведене. Чланови тима су добили задатак да одгонетну неколико загонетки, где је свако решење водило отварању новог проблема. Природа ових задатака је била вишеаспектна; што је омогућавало да сваки члан тима искаже своје квалитете, знања и вештине у њиховом решавању.
1.Четврта индустријска револуција и Образовање 4.0 – пленарно излагање
2.Радионица: Развој тима (први део)
3.Радионица: Развој тима (други део)
4.Креативно решавање проблема – пленарно излагање
5.Радионица: Сарадничко решавање проблема (први део)
Други дан семинара (5.11.) протекао је у интерактивним радионицама, као и у дискусији која је била овима иницирана. На самом почетку смо се бавили вредношћу и значајем тзв. Фермијевим проблемима, у чијој се суштини налази „одокативна“ процена коју индивидуа врши с обзиром на податке који су јој непосредно дати, у оквирима радионице „Сарадничко решавање проблема“. Квалитет ове процене зависи од квалитета информација, као и аналошких вештина закључивања. Предмет радионице су била геометријска тела, односно њихов број на једном градилишту, други се односио на процену количине грађевинског материјала потребног за изградњу задатог објекта.
Друга радионица „Развој критичког мишљења и глобална компетенција“ се састојала у анализи видео материјала чији се садржај односио на проблематику еколошке ситуације. Пунуђена је ситуација и низ проблема који су допринели развоју ситуације. Учесници семинара су добили задатак да означе који је од елемената највише еколошки угрозио животну околину. Следећа радионица која је блиско повезана са претходном „Решавање глобалних проблема“ имала је за циљ да учесницима покаже на који се начин апстрахује од конкретне ситуације како би се дошло до мишљења ослобођеног да се примени на остала подручја рада на тржишту. Обе радионице су водиле ка пленарном излагању „Светски економски форум о преквалификације“ чија је тема била упознавање са савременим и текућим глобалним променама на тржишту рада. Закључак је да се знање као такво код потенцијалних индивидуа може употребити без обзира на задате околности, тј. да се оно као такво може применити на нове, још ненавикнуте радње. Наравно, ова тема је повукла за собом и „отпор квалификацији“ који је очекивана реакција код оних чије мишљење још није довољно оспособљено да на један апстрактнији, глобални начин искористи своје потенцијале.
По завршетку семинара, резултати су сакупљени, анализирани и евалуирани од стране предавача и учесника семинара.
1.Сарадничко решавање проблема (други део – радионица)
2.Развој критичког мишљења и глобална компетенција
3.Решавање глобалних проблема – (Brainfinity, Астра Нова) – радионица
4.Светски економски форум о преквалификацији (reskilling) – пленарно
5.Отпор преквалификацији (лична искуства) – дискусија
6.Извођење закључка, евалуација, затварање обуке