
Obuka na temu obnovljivih izvora energije u četvrtak u Kuli
24. oktobar 2022.
Festival ,,U susret nauci“ u STŠ ,,Mihajlo Pupin“ u Kuli
1. novembar 2022.Društvo za obnovljive izvore energije Srednje tehničke škole „Mihajlo Pupin“ počelo je sprovođenje dvodnevne obuke u sklopu projekta „Promocija obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti u Srbiji“. Obuka se sprovodi pod pokroviteljstvom GIZ-a, a nešto više o agendi same obuke je rekao profesor Srednje tehničke škole „Mihajlo Pupin“, Marjan Ivanov:
„Pod pokroviteljstvom GIZ-a, Društvo za obnovljive izvore Srednje tehničke škole „Mihajlo Pupin“ sprovodi obuku vezanu za obnovljive izvore energije i energetsku efikasnost. Ovom prilikom bih hteo da se zahvalim svima koji su angažovani na ovom projektu. Kada je o samoj obuci reč, prvi dan je predviđen za predavanja profesora Zoltana Čorbe sa Fakulteta tehničkih nauka, dok će drugog dana, pored predavanja, biti realizovane i posete biogasnom postrojenju kompanije „Sunoko“ u Vrbasu i vetroparku Kula na Štolcu“.
Srednja tehnička škola „Mihajlo Pupin“ već više od deset godina poseduje solarnu elektranu, te je profesor Ivanov rekao nešto više o benefitima ove elektrane:
„Na krovu naše škole 19.maja 2011. godine priključena je prva solarna elektrana na teritoriji Vojvodine, na elektroenergetski sistem. Nakon nas priključili su se i FTN i ostali i to se iz dokumentacije može videti. Taj projekat je finansirala Kraljevina Španija i mi smo imali koristi od tog projekta. Naime, cilj tog projekta je bio utvrđivanje potencijala obnovljivih izvora energije na našem prostoru. Na osnovu podataka o radu u prethodnih deset i više godina, potencijali Sunca su daleko veći, negde oko 1500 vati po kvadratnom metru, odnosno solarna konstanta je mnogo veća. Negde 20-30 puta imamo veće potencijale za sunčanu energiju nego, recimo, Berlin. Na jedan kilovat čas instalisane snage imamo 1200 kilovat časova na godišnjem nivou proizvedene električne energije“.
Takođe, profesor Ivanov je iskoristio priliku da kaže koji sve kolektivi prisustvuju obuci. Kako je naveo, obuci prisustvuju srednje tehničke škole koje realizuju ili planiraju da pristupe realizaciji programa obrazovnog profila Elektrotehničar obnovljivih izvora energije:
„Prisutno je deset tehničkih škola iz Srbije, tačnije iz Pirota, Niša, Zemuna, Valjeva, Bačke Palanke, Novog Sada, Sombora, Vršca i, naravno, Kule. Ovde imamo i predstavnike jedne kompanije iz Hrvatske, koja je došla da predstavi svoj proizvodni program“.