60 година рада школе
13. новембар 2022.Државна матура – презентација намењена наставницима, ученицима и родитељима
1. децембар 2022.У оквиру пројекта “Промоција обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности у Србији”, који у оквиру Немачке развојне сарадње спроводи ГИЗ, у последњих месец дана спроведене су две бесплатне обуке у циљу развоја стручних кадрова у области одрживих енергетских технологија у Србији, са фокусом на примену соларне енергије.
Дводневну обуку за 20 професора стручних предмета образовног профила електротехничар обновљивих изора енергије из 10 средњих техничких школа широм Србије, организовало је Друштво за обновљиве изворе енергије Средње техничке школе „Михајло Пупин“ у Кули.
Тродневна обука за 18 особа у области стручног знања инсталатера соларних фотонапонских система одржана је у Енергy Нет Академиј у Каћу. Саша Скоко, професор Електротехничке школе „Михајло Пупин“ у Новом Саду, каже да се током теоријског дела обуке одржане у Кули упознао са детаљима примене приступа купац-произвођач соларне енергије, који је сада веома актуелан у свету па и у Србији, и да ће те информације уврстити у непосредну наставу. „Важно је да ученици буду упознати са трендовима и новитетима у области обновљивих изора енергије. Чак иако те информације нису у овом тренутку у фокусу потребних знања ученика, оне им дају ширу слику о практичној примени образовања и знања које стичу,“ каже Скоко и додаје: „За мене је било веома значајно што смо током практичног дела обуке обишли биогасно постројење и ветропарк поред ког се гради соларна електрана, у близини Куле. Надам се да ћу на пролеће имати прилику да тамо одведем и своје ученике.“
Део дводневне обуке за професоре спроведен је и на школском полигону за обновљиве изворе енергије Средње техничке школе „Михајло Пупин“ у Кули, који између осталог обухвата и мини соларну електрану и ветро-турбину.
“Ако би требало да истакнем једну ствар са ове теоријске и практичне обуке то би вероватно било то да смо добили инфомације која се дидактичка средства примењују у настави у овој области у свету. Сада смо у могућности да при увођењу дидактичких средстава у нашу наставу, на чему управо радимо, изаберемо она која су најзначајнија за практично знање наших ученика,“ каже Дарко Бјелопавлић, професор у Техничкој школи Пирот, који је такође присуствовао дводневној обуци у Кули.
Наташа Петровић, учесница обуке у области стручног знања инсталатера соларних фотонапонских система, иначе запослена у компанији која се бави енергетиком и соларним панелима, каже да је тродневна обука у Каћу за њу била веома корисна, пре свега у смислу стицања практичног знања.
„Бавим се финансијским планирањем и надзором пројеката у области енергетике и уградње соларних панела. Ова обука, на којој сам сазнала и видела многе техничке детаље, допринеће да свој посао радим ефикасније и прецизније. Тако ћемо уштедети време и новац при набавци материјала и опреме и бити у могућности да унапред правимо прецизније планове пројеката у смислу извођења уградње и предвиђања трошкова,“ каже Наташа Петровић.
Циљ пројекта “Промоција обновљивих извора енергије и енергетске ефикасности у Србији” је да се, кроз тероријске и практичне обуке за професоре стручних предмета у средњим техничким школама и инсталатере соларних панела унапреде услови за већу примену обновљивих извора енергије у производњи електричне енергији у Србији.
У сарадњи са Министарством рударства и енергетике Владе Републике Србије, пројекат спроводи и низ других активности на побољшању законодавног, институционалног и техничког оквира за већу употребу одрживих енергетских технологија у Србији. У фокусу свих активности пројекта је развој и примена приступа купац-произвођач у производњи електричне енергије из соларних извора.